Wernisaż wystawy „POP-PRL” Arnolda Wolińskiego.
Arnold Woliński – animator kultury, grafik, czasem malarz. Od zawsze lubił rysować, na początku kredkami „Bambino”, a obecnie komputerem w programach graficznych. Tworzy głównie farbami akrylowymi, ale nie obce mu są spray’e i art peny. Jego główną inspiracją są prace Andy’ego Warhola, który zafascynował go świeżością spojrzenia na puszkę zupy i techniką wykonania prac. Jak sam nieraz mówi „stosuje recykling pop-kulturalny, przetwarza motywy i postacie znane z masowej świadomości”. Obsesyjnie przetwarza także motyw „kosmosu kobiecych oczu” i ostrej czarnej kreski monochromatycznego widzenia rzeczywistości, a jego niewątpliwą muzą jest postać Marilyn Monroe. Odważne zestawienia kolorystyczne i monochromatyczne przedstawienia tematów, to cechy charakterystyczne wielu jego prac. Jest fanem komiksu europejskiego, dobrego filmu, Rock’n’Rolla i literatury amerykańskiej. Realizuje się również działając w stowarzyszeniach twórców i stowarzyszeniu POP-ART.
Wszystkich nauczycieli i nauczycielki, zainteresowanych wykorzystaniem komiksu w działaniach dydaktycznych i wychowawczych, zapraszamy do udziału w konferencji metodycznej „Komiks w edukacji humanistycznej”, która odbędzie się 17 listopada, w godzinach 14.00–18.00, w formule hybrydowej. Zaproszeni eksperci i ekspertka opowiedzą o potencjalne dydaktycznym i popularyzatorskim tej dziedziny sztuki.
Osoby, które przybędą na wydarzenie osobiście, będą mogły też zapoznać się z ofertą komiksową Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej.
Ramowy program konferencji:
14.00–14.45 – NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i jej działalność na rzecz rozwoju i promocji sztuki komiksowej [prelekcja online], dr Michał Traczyk, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
14.45–15.30 – Komiks najlepszym przyjacielem nauczyciela i bibliotekarza [prelekcja online], Agata Zygmunt, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej
15.30–16.15 – Komiks historyczny w szkole [warsztat stacjonarny], dr Krzysztof Lichtblau, Zeszyty Komiksowe
16.15 Przerwa na kawę
16.30 – Komiksy japońskie dla dzieci i młodzieży [warsztat stacjonarny], Artur Niewczas, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Prelegenci
Krzysztof Lichtblau
Krytyk literacki i komiksowy, doktor nauk humanistycznych. Od 2018 roku prowadzi własne wydawnictwo (Wydawnictwo Granda). Jest redaktorem „Zeszytów komiksowych” i autorem tekstów krytycznych i naukowych m.in. w „Blizie”, „Fabulariach”, „Midraszu”, „Pograniczach”, „Tyglu Kultury” i w tomach zbiorowych. Na portalu wSzczecinie.pl prowadzi autorski cykl rozmów „Pan od książek” poświęconych literaturze na Pomorzu Zachodnim, a od tego roku współprowadzi na YouTube „Kanał Książkowy”. Członek stowarzyszenia „POP-ART”.
Artur „Hatto Danmari” Niewczas
Z wykształcenia socjolog, z zawodu specjalista ds. promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, z pasji fan kultury państw Dalekiego Wschodu, na czele z Japonią, videorecenzent Kanału Książkowego na YouTube. Szczególnie interesuje go kinematografia japońska i hongkońska, literatura azjatycka, a także manga i anime. Na te tematy regularnie prowadzi prelekcje podczas konwentów anime oraz festiwali fantastyki w różnych miastach Polski. Od 5 lat należy do Stowarzyszenia POP-ART, organizując lokalne wydarzenia dla fanów popkultury w Szczecinie. Od kilku lat zajmuje się cosplayem, biorąc udział w konkursach i pokazach cosplayowych podczas Pyrkonu, Coperniconu, a także na eventach w Szczecinie.
Michał Traczyk
Literaturoznawca, komiksoznawca, doktor nauk humanistycznych, współtwórca i członek Zarządu Fundacji Instytut Kultury Popularnej. Od 2010 zastępca redaktora naczelnego, a od 2019 redaktor naczelny „Zeszytów Komiksowych”; od 2015 redaktor naczelny „Studiów z Kultury Popularnej”. Koordynator projektu edukacyjnego W POSZUKIWANIU POLSKICH SUPERBOHATERÓW — polski komiks w służbie edukacji kulturalnej; koordynator Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu; redaktor Polskiej Bibliografii Wiedzy o Komiksie; dyrektor Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej; członek Polskiej Akademii Sztuki Komiksu przyznającej Orient Meny — nagrody polskiego środowiska komiksowego. Od początku 2018 roku zatrudniony w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, w której od lipca 2018 kieruje Pracownią Komiksu.
Agata Zygmunt
Bibliotekarka z powołania i pasji. Od 15 lat pracuje w Dąbrowie Górniczej. Jeżeli na nią traficie, to najprawdopodobniej wciśnie Wam do domu komiks, który od lat stara się promować. Jeżeli nie jest na jakimś festiwalu lub targach, to pewnie planuje wyjazd na festiwal lub targi, gdzie często bywa prelegentką. Uważa, że zawód bibliotekarza jest najważniejszy na świecie, bo w przypadku apokalipsy to właśnie bibliotekarz wie, gdzie są najlepsze książki na temat przetrwania. W wolnych chwilach szaleje na rowerze i maluje (ale nieładnie, więc nie ma się czym chwalić). Podczas spotkania poznacie najciekawsze nowości komiksowe oraz propozycje zabaw lub zajęć oparte o powieści graficznej.
Forma bezpłatna.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zarejestrowanie się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: II/6.
Link do platformy, na której odbędzie się transmisja konferencji dla osób, które nie mogą uczestniczyć w niej stacjonarnie, zostanie rozesłany pocztą e-mail.
al. Wojska Polskiego 2
godz. 17.30
Porozmawiajmy o popkulturze. Spotkanie ze Zwierzem Popkulturalnym, czyli Katarzyną Czajką-Kominiarczuk.
Katarzyna Czajka-Kominiarczyk
Absolwentka historii i socjologii. Od 2009 na blogu „Zwierz popkulturalny” (w 2012 roku wybranym blogiem Blogerów w konkursie Blog Roku) pisze o serialach, filmach i wszystkim, co związane z kulturą popularną. Oddana wielbicielka produkcji BBC i Batmana. Poza nałogowym oglądaniem filmów i seriali oraz czytaniem komiksów, pisze doktorat na ISNS UW i zajmuje się naukowo kinem polskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Wieloletnia dziennikarka kulturalna „Polityki”.