Prelekcje

Sobota (21 października)

Sala prelekcyjna 1 (Nanotechnologia)

11.00

"Skąd wziął się mit “CalArts Style” i dlaczego nie można go brać poważnie?"
Ozzie Scribbler

Jak to się stało, że nazwa prestiżowej szkoły artystycznej stała się brzydkim określeniem w fandomie zachodniej animacji? Czy “styl CalArts” jest tak straszny jak go… rysują? Jakich kreskówek dotyczy i skąd się w ogóle wziął? I, co najważniejsze, czy w ogóle istnieje? Na to i inne pytania odpowie ta krótka prezentacja o historii animacji.

Prelekcja dla osób w wieku 13+

13.00

"Jak stworzyć serial animowany bez budżetu?"
Adrian Waldemar Gajos (Chuumoon)

TW: Przemoc

Twórca, animator i reżyser niezależnego serialu animowanego Hortum zaprasza na prelekcję na temat kulisów jego powstawania! Dowiecie się między innymi, jakiego sprzętu i programów używamy, o czym musicie wiedzieć zanim rozpoczniecie taki projekt, a także jak ułatwić sobie życie podczas tworzenia go. Poznacie przy tym trochę teoretycznych faktów na temat animacji oraz jak wykorzystać je w praktyce!

Prelekcja dla osób w wieku 13+

14.00

"Sowiecki Wietnam, czyli słów parę o radzieckiej interwencji w Afganistanie"
Afgan

TW: Przemoc

Raczej większość z nas kojarzy wojnę między Talibami a siłami NATO w Afganistanie. Jednakże w latach osiemdziesiątych miała miejsce ostatnia wojna imperium sowieckiego, o której niewielu pamięta. Na prelekcji dowiesz się czym była owa radziecka interwencja, jakie były jej przyczyny, przebieg i skutki oraz czym się charakteryzowała.

Prelekcja dla osób w wieku 13+

15.00

"Radziecka interwencja w Afganistanie w popkulturze"
Afgan

TW: Przemoc

Wojna radziecko afgańska w latach 1979-89 mimo że nie jest szczególnie popularnym tematem (choć w dobie wojny na Ukrainie trochę się zaczął wybijać) to reżyserzy, twórcy gier, autorzy książek a nawet anime czerpali nieraz pełne garści z tej historii. Zapraszam na polecajkę różnych dzieł popkultury w tematyce radzieckiej interwencji w Afganistanie.

Prelekcja dla osób w wieku 13+

17.00

"Gdy horror spotyka dating sim — nowele wizualne Black Tabby Games"
Ozzie Scribbler

Niezależne studia gier mają tendencję celować w niszowe tematy, jaka jest więc nisza dwuosobowego teamu Abby Howard i Tony’ego Howard-Ariasa? Połączenie horroru, romansu i dużej dozy nierealności. Pomiędzy odkryciem rodzinnej klątwy w górniczym miasteczku pełnym nadprzyrodzonych wydarzeń a postawioną na głowie baśnią o uwięzionej królewnie, fani opowieści z dreszczykiem ORAZ sercem znajdą coś dla siebie. Nowele wizualne Black Tabby Games przyciągają uwagę i miłość fanów nawet w fazie demo i wczesnego dostępu. Jeśli kochasz gry, w których każdy wybór się liczy, a tolerujesz przy tym dużą dawkę grozy, mamy dla ciebie rekomendację!

TW: Horror, body horror, przemoc, śmierć, zjawiska nadprzyrodzone

Prelekcja dla osób w wieku 16+

Sala prelekcyjna 2 (Biblioteka ZUT)

11.00

"Komiksy dla dzieci"
Agata "Jolinar" Tomaszewska-Wacht

„Od jakiego wieku można zacząć czytać dziecku komiksy?” – jest to pytanie, które nurtuje chyba każdego fana/ki komiksów, którego/ej rodzina niebawem się powiększy. Podczas tej prelekcji odpowiemy sobie na to pytanie oraz przyjrzymy się jaką ofertę dla grup wiekowych do 10 lat mają polskie wydawnictwa. Sprawdzimy również, czy są to pozycje ciekawe tylko dla dzieci i nudne dla rodziców, czy jednak bawią małych i dużych? Podczas prelekcji nie zabraknie też sentymentalnych powrotów do naszego dzieciństwa. Przypomnimy sobie, od jakich tytułów sami zaczynaliśmy naszą przygodę. Prelekcja jest skierowana dla wszystkich obecnych i przyszłych rodziców, którzy już czytają swoim dzieciom komiksy oraz tych, którzy chcą, ale nie wiedzą, od czego zacząć.

Prelekcja dla osób w dowolnym wieku

12.00

"Retro groups — All around the World"
Fallen Andromeda - GeekMaster

Będąc Polakiem oglądałeś stare anime np na Polonii 1 czy RTL 7. Słuchałeś Mai czy Muminków. Byłeś młodym fanem animacji i nie wiedziałeś że dziecięce bajki pochodzą z Japonii. W swojej prezentacji pokaże wokalistów i grupy wokalne spiewające piosenki z anime z „całego świata”. Pamiętamy, że wiele krajów w latach 1980-2000 nie miało praw do oryginalnych ścieżek. Kto to Il Cavalieri de Re czy Club Dorothee? Zapraszam na retro disco anime style.

Prelekcja dla osób w dowolnym wieku

14.00

"Nausicaa i początki Studia Ghibli"
Gabrietta

Jeśli jesteś ciekawy jak wyglądały początki Studia Ghibli, gdzie Hayao Miyazaki szukał swoich inspiracji, co sprawiło, że „Nausicaä z Doliny Wiatru” łączy w sobie „Gwiezdne Wojny”, „Hobbita” oraz „Piękną i Bestię”, to zapraszam Cię na prelekcję, podczas której poznasz wiele interesujących faktów i szczegółów prosto ze Studia Ghibli.

Prelekcja dla osób w wieku 13+

15.00

"Encyklopedia postaci z anime “Kapitan Tsubasa”"
Fallen Andromeda - GeekMaster

Lubiłeś kopać w piłkę, oglądałeś bajki w latach 90? Znałeś młodziaka z piłą którego widziałeś na ekranie swojego telewizora. Tak to legendarny Kapitan Tsubasa czyli Tsubasa Ozora legendarny piłkarz Nankatsu z Japonii, ktorego marzeniem było zostać najlepszym piłkarzem świata.

W prelce pokaże najpopularszych piłkarzy z tej serii jakimi byli typami zawodników na jakiej pozycji grali itp.

Prelekcja dla osób w wieku 13+

16.00

"Teorie spiskowe w anime, serialach czy filmach"
Marek z Rzucaj Nie Gadaj

Porozmawiajmy o teoriach spiskowych, jest ich trochę. Naruto? AOT? Pucio? Gwiezdne Wojny? Wiem ze kibicie teorie spiskowe…

Prelekcja dla osób w wieku 16+

Niedziela (22 października)

Aula (Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii ZUT)

12.00

"Rozwój myśli okultystycznej w Europie"
Ottolch

Przygotujcie się na prawdziwą pranie mózgów, ponieważ mam dla was fascynującą prelekcję na temat historii okultyzmu w Europie! To nie będzie zwykła prelka, ale magiczna podróż przez wieki, w których ludzie poszukiwali tajemniczej wiedzy i duchowych doświadczeń.

Zaczynamy od starożytnych cywilizacji, takich jak tajemniczy Egipt, gdzie magia, wróżbiarstwo i alchemia były na porządku dziennym. Następnie przeskakujemy do średniowiecznej Europy, gdzie okultyzm często szedł w parze z religią i herezją.

W epoce renesansu okultyzm nabrał nowego rozmachu, dzięki postaciom takim jak John Dee. Zaczęliśmy się zagłębiać w astrologię, kabałę i tarota. Okultyzm stawał się coraz bardziej naukowy i filozoficzny.XIX wiek to czas spirytyzmu i teozofii, które cieszyły się ogromną popularnością. Postacie jak  Aleister Crowley odegrały kluczowe role w rozwoju myśli okultystycznej. Współczesny okultyzm to już zupełnie nowa kategoria! Obejmuje szeroki zakres praktyk, od magii chaosu po neopogaństwo. Magia, w jej różnych formach, stanowi centralny element wielu praktyk okultystycznych. To proces wywierania wpływu na rzeczywistość za pomocą intencji, symboli i rytuałów.

W trakcie mojej prelekcji omówię również kluczowe postacie, wydarzenia i teksty związane z historią okultyzmu w Europie oraz różne aspekty magii, w tym ceremonialną, naturalną i magię chaosu. To fascynujące zagadnienie, które pokazuje, jak ludzka duchowość i poszukiwanie tajemniczych prawd ewoluowały przez wieki. Bądźcie gotowi na podróż, jakiej jeszcze nie doświadczyliście na żadnym konwencie komiksowym!

Prelekcja dla osób w dowolnym wieku

Sala warsztatowa 1 (Nanotechnologia)

11.00

"Początki polskiej fantastyki (gość obecny online)"
Kruszon

Prelekcja przybliżająca historie polskiej fantastyki od roku 1785 roku do czasów współczesnych. Kruszon przybliżył książki, które miały znaczny wpływ na rozwój literatury fantastycznej w Polsce oraz wspomniał o pierwszych klubach, wydawnictwach, konwentach.

Prelekcja dla osób w wieku 13+

12.00

"Krytyka PRL w wybranych komiksach Tadeusza Baranowskiego (gość obecny online)"
Padre

Zaskakujące skojarzenia, wątki i motywy. W jaki sposób klasyk polskiego komiksu uderzał w system? Niespodziewanie i celnie!

Prelekcja dla osób w wieku 16+

13.00

"Czy kultura się japonizuje?"
Komiksem po łapach

Czy kultura się japonizuje? Czy ten proces przebiega w obie strony? Jeśli chcesz się przekonać to zapraszam na prelekcję.

Prelekcja dla osób w dowolnym wieku

Sala prelekcyjna 2 (Biblioteka ZUT)

11.00

"Mitologia słowiańska w fantastyce"
Aleksandra 'Allie' Podolak

W ciągu tych kilkunastu minut przeniesiemy się do magicznego świata przodków. Omówimy pokrótce mitologię słowiańską i zobaczymy jak współcześni autorzy wplatają stare wierzenia w literaturze fantastycznej.

Prelekcja dla osób w wieku 16+