al. Wojska Polskiego 2
18:00
Tłumacząc Świat Dysku. Spotkanie z Piotrem W. Cholewą
19 października (czw.) o godz. 18:00 zapraszamy do ProMediów
(al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie w klimatach popkulturowo-fantastycznych.
Naszym gościem będzie Piotr W. Cholewa — tłumacz literatury, aktywnie działający
w polskim fandomie fantastycznym.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rozmowę z gościem poprowadzi Michał R. Wiśniewski.
Piotr W. Cholewa, matematyk, tłumacz, działacz fandomu.
Ukończył studia matematyczne i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Instytucie Matematyki UŚ do 2000 roku.
Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu, wydawał fanzin). Był członkiem zarządu w Europejskim Stowarzyszeniu SF, gdzie pełnił (w różnej kolejności) funkcje prezesa, wiceprezesa i skarbnika. Także były prezes i wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”.
Jako tłumacz debiutował w fanzinach. Pierwszym oficjalnym tłumaczeniem było opowiadanie „Meteor” Johna Wyndhama (1983 r.). Najbardziej znany jest z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu Williama Gibsona czy cyklu Amber Rogera Zelazny’ego. Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia
(w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).
Spotkanie z Piotrem W. Cholewą jest wydarzeniem towarzyszącym tegoroczną edycję Betonu – zachodniopomorskich spotkań z komiksem i popkulturą.
Współorganizatorem jest Stowarzyszenie POP-ART.
plac Świętych Piotra i Pawła 4/5
Własnym głosem. Wernisaż i wystawa oryginalnych plansz komiksowych
W piątek, 20 października zapraszamy do Piwnicy Kany na kolejne z wydarzeń towarzyszących: wernisaż wystawy plansz komiksowych z antologii „Własnym głosem” i spotkanie z Martą Falkowską, jej pomysłodawczynią i redaktorką.
Na wystawie wyeksponowane zostaną oryginalne plansze komiksowe z antologii „Własnym głosem. Herstorie aborcyjne”. Autorkami prezentowanych prac są Weronika Dobrowolska, Falauke, Anna Karolina Kaczmarczyk i Anna Krztoń.
plac Świętych Piotra i Pawła 4/5
20.30
Maja Koman | Koncert w Piwnicy Kany
Głos Betonu
Wystawa w swym charakterze nawiązuje do gazetki pracowniczej wydawanej przez zakład pracy ku chwale swoich pracowników. Zrealizowana jest w krótkiej, komiksowej formie. Na wystawie odnajdziecie twarze organizatorów wydarzenia, w którym przyszło Wam brać udział. To oni, w trudzie i znoju, za zupełną darmochę, przygotowują kolejne edycje BETONu, dzieląc się wszystkim ze swoimi gośćmi, którzy nawiedzają tę imprezę. Sami nie zostawiają sobie niczego, oprócz wrażeń, udanych spotkań z podobnymi sobie maniakami, no i może kolejnego identyfikatora z dumnym napisem organizator i kolejnym rokiem w stopce. Oddajmy więc głos tym BETONOWCOM.
Wystawa jest dziełem Arnolda Wolińskiego, znanego szczecińskiego twórcy, jednego ze współorganizatorów BETONu, którego wystawy towarzyszą temu wydarzeniu od jego pierwszej edycji.
ul. Ku Słońcu
Śpij słodko, aniołku
Wystawa Tomxyza powstała na podstawie komiksu pod tym samym tytułem i jest jego rozszerzeniem. Po zakończeniu BETONu będzie wyeksponowana w Piwnicy Kany. Tak o projekcie pisze autor:
„Każdy, choć raz, doznał w swym życiu utraty kogoś bliskiego. Towarzyszy nam wtedy cały wachlarz negatywnych emocji — od smutku i żalu, po bezsilność i rezygnację. Śmierć jest naturalnym procesem i częścią życia, a jednak tak trudno ją zaakceptować. „Śpij słodko, Aniołku” powstał spontanicznie i z potrzeby serca. To komiks pełen bólu i nostalgii, będący jednocześnie zapisem procesu żałoby. Przypominający także, że jak źle i ciemno by nie było, to zawsze tli się światełko na końcu tunelu”.
plac Świętych Piotra i Pawła 4/5
Ludwikalia vol. 1 | Zabawa, piwo i muzyka (After)