Prelekcje

Sobota (19 listopada)

Sala spotkań na parterze

12.00

"Niepełnosprawność i neuroatypowość w komiksach"
Carmen Siekierzycka

Komiks może być medium, które jednocześnie umacnia stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością oraz osób  neuroatypowych, jak i je przełamuje. W prelekcji chciałabym przyjrzeć się temu zjawisku z perspektywy popkulturowej  jak Studiów o Niepełnosprawności.

Carmen Siekierzycka — członkini stowarzyszenia POP-Art. Studentka na kierunku Animacja Kultury na Uniwersytecie Szczecińskim. Miłośniczka kina i literatury gatunkowej spod znaku horroru, thrillera, kryminału i sci-fi. Interesuje się kulturą wizualną, antropologią kultury, socjologią kultury oraz pedagogiką kultury.

Sala prelekcyjna I piętro

10.00

"Z piwnicy na ulice, czyli ewolucja polskiego fandomu furry"
Jakub "Grott" Ruszkowski

Polski odłam fandomu futrzaków w ostatnich latach przeszedł niesamowitą transformację. Jeszcze dekadę temu eventy dedykowane futrom odwiedzała garstka ludzi, teraz pojawiają się na nich setki uczestników. Co przyczyniło się do tak prężnego rozwoju branży, która niegdyś zrzeszała zagubionych ludzi z internetu z dziwacznym zainteresowaniem zwierzakami? Jak przedstawiają fandom media masowe, a jak sami członkowie? I dlaczego w 2022 roku nadal można trafić na opinie typu „furry do wora, wór do jeziora”?

Jakub „Grott” Ruszkowski — jeden z najbardziej aktywnych członków fandomu furry na pomorzu zachodnim, organizator dwóch edycji szczecińskiego fursuitwalku w latach 2021-2022. Artysta, youtuber, redaktor — człowiek renesansu w XXI wieku.

11.00

"Mononoke. Japońska groza"
Marek Kozłowski (Rzucaj Nie Gadaj)

Prelekcja o darmowej grze Mononoke wraz z jej darmowym rozdaniem.

Marek Kozłowski — entuzjasta gier fabularnych. Działam w grupie Rzucaj Nie Gadaj, gdzie nagrywany sesje i tworzymy materiały do gier RPG.

12.00

"Jak się gra w papierowe RPG w Japonii?"
Grzegorz Tyliszczak (SKA)

Od kiedy w Kraju Kwitnącej Wiśni znane są papierowe RPG? Czy grają tam w to samo co my na Zachodzie? Jak wygląda tamtejszy fandom RPG i czy w ogóle istnieje? Jak wydaje się systemy RPG w Japonii? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas prelekcji.

13.00

"Vaporwave: hipnagogiczna nostalgia muzyczno-wizualna" Maryushi-san (SKA)

Jeżeli z rozrzewnieniem wspominasz neonowe miasta, w których nigdy nie byłeś, czasy wczesnego Internetu przepełnionego animowanymi gifami, animowane komputerowo kolorowe trójwymiarowe światy w teledyskach muzycznych oraz całą tę estetykę kultury retro, pewnie mniej lub bardziej świadomie jesteś fanem nurtu vaporwave (nie mylić z vaporware). Zakręcony na punkcie popkultury internetu, Azji i technologii マリュシさん (Maryushi-san) spróbuje wam przybliżyć fenomen multimedialnej sztuki inspirowanej latami 90 i wczesnymi 2000, czyniąc co w jego mocy, aby zmieścić się w jednej krótkiej prelekcji.

Mariusz ‘Maryushi-san’ Kozłowski — Aktywnie zainteresowany muzyką wszelaką. Miłośnik estetyki lat 90. i wczesnych 2000. oraz technologii dnia dzisiejszego. Od trzeciego już roku życia ma okazję doświadczać okienkowe systemy operacyjne z Windowsem 98 na czele. Gdy nadarzyła się okazja, aby dołączyć do Szczecińskiego Klubu Azji, poczuł, że znalazł się we właściwym miejscu. Udzielał się dzięki temu już wcześniej na lokalnych wydarzeniach poruszając zagadnienia stojące na przekroju muzyki, technologii oraz po prostu kultury krajów Azji. Specjalistą w wielu tematach by siebie nie nazwał, ale niektóre po prostu poznał empirycznie i chętnie o nich opowie.

14.00

"Wprowadzenie do świata gry Genshin Impact"
Maiika (SKA)

Genshin Impact wszedł na rynek zaledwie 2 lata temu a w niecały rok stał się jedną z najpopularniejszych gier wideo na świecie, o czym świadczy, chociażby, liczba cosplayów z tej gry, które można zobaczyć na konwentach. Ale o co tak właściwie w tym Genshinie chodzi? I kim jest ten Xiao czy Yae Miko? Na te i inne pytania odpowiem w prelekcji, która przybliży Wam fabułę gry, jej świat i bohaterów oraz mechanikę rozgrywki.

Maria „Maiika” Zielska – absolwentka filologii angielskiej, członkini Szczecińskiego Klubu Azji od początku jego istnienia oraz aktywna prelegentka  na wydarzeniach Klubu i konwentach.  Interesuje się aktorstwem głosowym, językiem japońskim, zespołem BTS, grami komputerowymi i kulturą Azji. Od lutego 2021r. jest zapaloną Genshiniarą, jej ulubione postacie to Zhongli, Hu Tao, Yanfei i Raiden Shogun.

15.00

"Fanfiki: pisać czy czytać? A może jedno i drugie? O zaletach i wadach fanowskich opowiadań słów kilka"
Kamila Kamińska "Kami-sama", Dorota Sędłak "Suigintou" (SKA)

Na prelekcji poznamy rodzaje Fanfików, wady i zalety ich pisania i czytania oraz poznamy zdanie kilku autorów na fanfiki z ich twórczości.

Kamila Kamińska „Kami-sama”, Dorota Sędłak „Suigintou”, członkinie Szczecińskiego Klubu Azji interesujące się szeroko pojętą literaturą, fantastyką, filmem i rękodziełem.

16.00

"Moralność w literaturze japońskiej"
Dorota "Suigintou" Sędłak Artur "Hatto Danmari" Niewczas

Moralność — zbiór zasad oraz norm funkcjonujących w obrębie danej kultury. Wydawać się może, że Japończycy jako naród systematyczny i zdyscyplinowany jest przykładem cnót, a zasady to ich drugie imię. Tymczasem japońska proza bywa brutalna i okrutna. Morderstwa na psychotycznym szale, profanacja zwłok, nekrofilia, bluźnierstwo i kradzieże. To jedynie niektóre przykłady z opowiadań, w których wszelkie wartości zostają pogrzebane żywcem a ciemna strona natury ludzkiej wychodzi na piedestał.

Zapraszamy na prelekcję — mocne emocje gwarantowane.

17.00

"Tunelem przez galaktykę, czyli słów kilka o serialu Stargate"
Agata Tomaszewska (POP-ART)

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… a może nie tak dawno i nie tak daleko. Wystarczy mieć tylko Wrota i można zacząć eksplorować odległe zakątki galaktyki, ba nawet wszechświata. Poznać nowe rasy i technologie. Znaleźć sojuszników i wrogów. Odkryć tajemnice piramid w Gizie i poznać starożytnych bogów.
Ta niezwykła podróż zaczęła się 1994 od filmu „Stargate”, następnie kontynuowana przez serial „Stargate SG-1”. Z okazji 25 rocznicy powstania serialu postaram się przybliżyć wam tę niezwykłą podróż.

Agata to od zawsze fanka komiksów, dobrego kina i seriali sci-fi. Zaczynała od komiksów polskich i europejskich oraz anime z RTL 7. Obecnie czyta wszystko, co wpadnie jej w ręce, w szczególności komiksy i mangi. W wolnych chwilach ogląda amerykańskie seriale sci-fi i kryminalne. Często też bywa w kinie.

18.00

"Retro games still rulez"
Fallen Andromeda

Prelekcja o starych grach arcade’owych, które zrewolucjonizowały świadomość obecnych 30-40 latków oraz porównanie starych wersje z ich remake’ami.

Fallen Andromeda, prelegent na Pyrkonie, Aishiteru czy Technikonie, pasjonat mangi i anime. Miłośnik retro gier pokroju Street Fighter, Tekken czy Resident Evil. Początkujący cosplayer.

Niedziela (20 listopada)

Sala prelekcyjna I piętro

11.00

"Moralność androidów — czy mamy czego się obawiać?"
Marcel Mroczek (Chowaniec)

Prelekcja poświęcona krótkiej analizie bardzo popularnego problemu zarówno w literaturze jak i kinematografii, tj. tytułowej moralności androidów. Podczas prelekcji przeanalizujemy możliwości, jakie daje nauka w tworzeniu Sztucznej Inteligencji oraz problemy etyczne, jakie nastręczają możliwości efektywności takich badań.

Marcel Mroczek — absolwent filozofii z elementami kulturoznawstwa (US). Obecnie nauczyciel i wykładowca oraz prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego Chowaniec. Wielbiciel opowieści, długich rozmów, smacznej herbaty oraz spokoju ducha. W wolnym czasie stara się dziergać szaliki dla rodziny i przyjaciół.

12.00

"Shantay you slay: Drag Race w popkulturze"
Weronika Witkowska, Adrian Kopp (Chowaniec)

RuPaul’s Drag Race po raz pierwszy na ekranach mogliśmy podziwiać w 2009 roku. Czy twórcy, na czele z samym RuPaulem spodziewali się, że nieco ponad 10 lat później zawładną popkulturą na niemal wszystkich kontynentach? Dziś Drag Race wyszedł już dawno poza granice USA – swoje serie miało, ma lub planuje ponad 15 krajów na całym świecie, nie wspominając już o formacie All Stars – w samym USA i za granicą. Program sam czerpiąc pełnymi garściami z popkultury poprzez format, zadania, cytaty czy zaproszonych gości, sam wdarł się do mainstreamu, stając się cenionym źródłem cytatów, inspiracji i rozrywki na całym świecie (co potwierdzają m.in. nagrody Emmy). Prelekcja ma na celu przybliżyć oba zagadnienia – z jednej strony źródła popkulturowe, z których Drag Race czerpie, a z drugiej przykłady przenikania do mainstreamu i zostania swego rodzaju klasyką popkultury. So, ladies and gentelman! Start your engines and may the best drag queen win!

Weronika Witkowska — ona/jej. Współzałożycielka Stowarzyszenia Chowaniec, absolwentka kulturoznawstwa. Rozkochana w odmiennościach, fanka Bianci Del Rio i BenDeLaCreme.

Adrian Kopp — historyk, bibliotekarz, animator kultury, współzałożyciel Stowarzyszenia Chowaniec. Nałogowy połykacz książek, filmów, seriali, popkultury oraz gier „bez prądu”. Wielbiciel lip-synców oraz Snatch Game.

13.00

"O jednym takim co nie umiał zaadaptować komiksu. Prelekcja o Watchman Zacka Snydera" Ozzie (POP-ART)

Pogadanka o filmie, który miał być „adaptacją nieadaptowalnego” komiksu i otworzył karierę pewnego reżysera kina superbohaterskiego zamiast ją zamknąć.

Ozzie. Bloggerka, grafik, kolekcjonerka pingwinów, zawodowy nerd.

14.00

"Progresywne elementy w starych produkcjach Disneya" Paweł Lisowski (POP-ART)

Omówienie animacji Disneya, które mimo wieku okazały się całkiem progresywne jak na swoje czasy.

Paweł Lisowski — artysta-malarz i ilustrator. Sympatyk dziwnego i często obskurnego kina. Cechuje go skomplikowana relacja z Walt Disney Company.

15.00

"Arcane kontra Smocza Krew"
Grim Goblin

O dwóch animacjach dla dorosłych, opartych o słynne, konkurencyjne gry MOBA oraz dlaczego jedna zyskała oddanych fanów i uznanie krytyków, a druga nie.

Filip Różanek, Grim Goblin, goblin w ludzkiej formie, z zamiłowaniem do fantastyki w formie wszelakiej.