Warsztaty

Sobota (19 listopada)

10.00

Malowanie kartek świątecznych w technice sumi-e

Zapraszam na warsztaty malowania świątecznych kartek w technice sumi-e. Czym jest malarstwo sumi-e? To jeden ze stylów japońskiej sztuki nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem i tuszem (czarnym lub kolorowym). Inspirując się tą techniką stworzymy świąteczne kartki, które każdy uczestnik będzie mógł ze sobą zabrać. Sumi-e jest bardzo intuicyjne i symboliczne, a każda praca jest udana, dlatego zachęcam każdego, niezależnie od wieku, do wzięcia udziału w warsztatach i poniesieniu się własnej fantazji.

Gabriela „Gabrietta” Gryta
Członkini Szczecińskiego Klubu Azji. Wielokrotnie prowadziła prelekcje oraz warsztaty origami tradycyjnego i modułowego czy linorytu. Interesuje się kulturą japońską oraz rękodziełem. Zajmuje się arteterapią seniorów i social mediami. Prowadzi własną stronę Gabrietta Handmade, gdzie można znaleźć jej prace.

11.00

Warsztaty komiksowe dla dzieci z autorami komiksu "Feliks i Makary"

grupa 1 – godz. 11.00
grupa 2 – godz. 12.00

feliks

Zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat z rysowania postaci komiksowych i tworzenia krótkich historyjek obrazkowych.

Na stoisku Wydawnictwa GRANDA będzie można kupić komiks Feliks i Makary w promocyjnej cenie.

Feliks i Makary to debiutancki album młodych polskich komiksiarzy. Autorzy wychowani na komiksach Dona Rosy, Carla Barksa czy Billa Wattersona rozśmieszają nas gagami i igraszkami bohaterów. Nie nudzą i nie pouczają, za to wprawiają w dobry humor, nawet jeśli przygody dwóch ancymonków powodują istny galimatias.

13.00

Warsztaty Shodo — japońskiej kaligrafii (dla młodzieży i dorosłych)

grupa 1 – godz. 13.00
grupa 2 – godz. 14.00

Zapisy na warsztaty od godz. 11.00 na parterze.
Liczba miejsc ograniczona.

Podczas zajęć w ramach przygotowania pokazywane są podstawowe narzędzia oraz rodzaje kresek używanych w japońskiej kaligrafii. Następnie w zależności od stopnia zaawansowania uczestników uczy się pisania od 1 do 3 wybranych znaków.

Maho Ikushima – wykładowczyni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Zakładzie japonistyki. Mistrzyni i nauczycielka kaligrafii japońskiej według zasad szkoły SHODO z Kyoto, jednej z najpopularniejszych w Japonii.

15.00

Warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych z Markiem Turkiem

TBA

17.00

„Zrób sobie bliznę”, czyli warsztaty charakteryzatorskie dla początkujących

(od 15 roku życia)​

Każdy z nas chciałby czasem być w stanie zmienić się w zupełnie inną postać. Ale nie zawsze wiemy, od czego zacząć, wszystko w sklepach z akcesoriami do charakteryzacji jest drogie, a my nie wiemy, co uznać za podstawowe wyposażenie, a co możemy sobie odpuścić. Na tych warsztatach przeprowadzę was przez podstawy charakteryzacji, podpowiem, co i jak, co kupić na start, a nawet jak alternatywnie wykorzystać zawartość swojej codziennej kosmetyczki. Więc weźcie swoje kosmetyczki i zapraszam!

Ostrzeżenie: W trakcie warsztatów będziemy korzystać z rzeczy, które mogą uczulać. Alergicy zapisują się na własne ryzyko.

Przebieg warsztatów:

  • Wstęp merytoryczny (30 minut)
  • Część warsztatowa: pierwsza grupa (25 minut)
  • Część warsztatowa: druga grupa (25 minut)
  • Wspólna sesja zdjęciowa (10 min)

Niedziela (20 listopada)

10.00

Warsztaty scenopisarskie dla młodzieży i dorosłych z Tomaszem Kontnym

12.00

"Jak wydać książkę?"

Paweł Jakubowski

Wydałem swoje książki wszystkimi możliwymi modelami wydawniczymi (tradycyjnie, vanity, samowydawca) – i chętnie podzielę się swoim doświadczeniem.

13.00

"Warsztaty pisania opowiadań. Od pierwszego zdania do ostatniej kropki"
Anna Zborowska

Warsztaty będą dzieliły się na część teoretyczną i praktyczną. Porozmawiamy o tym, jaki powinien być dobry tekst, na co zwracać uwagę podczas pisania oraz jak rozplanować fabułę. Podczas drugiej części spotkania będziemy omawiać pomysły na opowiadania i dyskutować o pomysłach uczestników

Anna Zborowska — laureatka licznych konkursów literackich na opowiadanie, m.in. Nagrody Głównej w Konkursie „Krajobrazy Słowa 2020”, Prozatorów Zachodniopomorskich oraz sześciokrotnie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Lipa” pod przewodnictwem Tomasza Jastruna.

15.00

Jeepform „Coś poszło nie tak”

Zapisy  o godz. 14.30.

Wszyscy znamy historię kochanków Romea i Julii, ale co by się stało gdyby ich historia zakończyła się inaczej…? Gracze staną na rozprawie sądowej, która ma rozstrzygnąć to, czy znaleziona Julia z nożem w ręku jako pierwsza napotkała Romea, czy to ona go zamordowała.

Zabawę teatralno-larpową poprowadzi Mateusz Freidenberg ze stowarzyszenia Chowaniec.